The Stock Up Price is the lowest price the product will be during a typical 12-week sales cycle. If you have been couponing for a while at Publix you may have noticed that sales repeat themselves every few months.

I tell my husband all the time, I may not be able to get Mueller’s Pasta on sale this week at Publix, but there is usually a stock up priced deal at least every month on pasta.

So how do you know if its a stock-up the price? Well, it depends on a few factors. Are you brand loyal to that product? Which means your family will only eat this brand. My family only eats Prego sauces. I can get spaghetti sauce on sale BOGO at Publix about 3 times a month, but not Prego, it’s usually only BOGO about 4 times a year. So coupon or no coupon, when it is BOGO I’m stocking up and buying enough to last me 4 months.

If you’re not brand loyal to the item below is a guide you can go by, which are my stock up prices.

How many do I buy?

If the sale price with coupons is lower than the price listed below its time to stock up!

 If the items are free or super cheap, grab enough to last you  6 months or so.

If your family eats spaghetti for dinner at least once a week, and Pasta is at a stock-up price. You want to buy one box of pasta for every week for 6 weeks to get you to that next great stock up price sale and not have to pay full price for the item every again.

There are usually 4 weeks in a month so you need 12 boxes of pasta at least. Look, Pasta doesn’t go bad, so grab a few more for good measure if it’s a great deal, and if it’s super cheap or free grab enough to last 12 weeks.

When beginning a stockpile, I personally put a set amount of my grocery budget aside each week for just stockpiling, not a lot, I dedicated $10 in the beginning.

I picked the GREAT deals and bought enough each week to last me several weeks but never went out of my $10 budget for stockpiling.

If you have enough toothpaste to last you and your family 12 weeks, don’t dedicate money from your budget this week for that super great toothpaste deal when you could be stocking up on taco shells which may not be the best deal out there this week, but are a great price.

Once you begin to build a stockpile of staple items your family uses each month you can take some of that money you typically would use to buy pasta or toothpaste and put it into your stockpile budget.

Maybe month two raise your stockpile budget to $15 a week, and so on. The first stockpile items you want to buy are the staples, the things you and your family use every single week.

If your child eats a peanut butter and jelly sandwich every week in his lunch start looking for peanut butter and jelly deals.

Breakfast

Item

Stock up for 6 weeks

Stock up for 12 weeks

Cereals

Pancake/Waffle Mix, box

Syrup

Pop-Tarts/ Granola Bars

Energy Bars

$1.00/10 oz box or larger

$1.25

$1

$1.50

 

$1 ea.

$0.75 10 oz. or larger

$0.75

$0.75

$0.75

 

$0.50 ea.

Dry/Pantry.

Item

Stock up for 6 weeks

Stock up for 12 weeks

Pasta

Pasta Sauce

Fruit Snacks

Apple Sauce/Fruit Cups

Raisins

Canned vegetables

Tomatoes, canned

Mac & Cheese

$0.50

$1

$1

$1

 $1

$0.88

$0.88

$0.75

$0.25

$0.50

$0.50

$0.50

$0.75

$0.60

$0.60

$.50

BBQ Sauce

$0.75

$0.50

Ketchup

$1

$0.50

Mayonnaise (32 oz) 

Mustard

$2

$1.50

Sauces: Soy, Teriyaki etc

$1

$0.50

Salad dressing

$1

$0.50

Pickles

$1

$0.50

Peanut Butter

Jelly

$1.50

$1.50

$1

$1

Drinks

Item

Stock up for 6 weeks

Stock up for 12 weeks

Coffee K Cups

$3

$2

Ground Coffee

$2

$1

Juice

$1.25

90¢

 12pk Soda

$2.25

$1.75

24 pk of water

$2.49

$1.50

Gatorade/Sport Drink 8 pk.

$3

$2.50

Candy/Sweets

Item

Stock up for 6 weeks

Stock up for 12 weeks

Bagged chocolate

$1.50

$1

candy bars

$0.50

$0.25

Gum (pack) or mints

$0.35

$0.25

Brownie/Cake Mix

$0.70

$0.35

Baking

Item

Stock up for 6 weeks

Stock up for 12 weeks

Cooking Spray

Flour, 5 lb bag

Frosting

Nuts (packaged for baking)

Olive Oil, 16-24 oz

$1.25

$2

$1

$3/lb

$3

$0.75/can

$1

$0.69

$2.50/lb

$2.50

Spices

$1.49

$1

Snacks

Chips

Crackers

Popcorn 6 pk.

$1.50

$1.25

$2

$1

$0.75

$1

Health & Beauty

Toothpaste

Dental Floss

Mouthwash

Shampoo

Body Wash

Fash Wash

Liquid hand soap

Bar Soap

Lotion

Pads/Tampons

Band Aids

First Aid Creams

Women’s Razor (disposable)  

Men’s Razor (disposable)  

$0.50

$0.75

$1.75

$1.00

$1.00

$2.00

$.75

$2 – 4 pk.

$2

$1.25

$1.00

$2

$2.50

$2.00

$.25

$0.50

$1.25

$0.50

$0.50

$1.00

$0.50

$1.50- 4pk.

$1

$0.75

$1

$1

$1.50

$1

Baby

Baby Food jars

Diapers

Diaper cream

Wipes

 

$.40

$0.18/per diaper

$1.50

$0.04 per wipe

$0.30

$0.13/per diaper

$1.00

$0.02/per wipe

Household

Air fresheners (spray)

Air fresheners (oil) 

Candle

$1.00

$2.00

$1.75

$0.75

$1.50

$1.50

Dish Soap

Dishwasher tabs

Bleach

Laundry Detergent

Fabric Softener

Fabric Softener Sheets

$1

$3

$1.50

$2.50

$3.00

$3.00

$0.50

$2

$1

$2

$2

$2

%d bloggers like this: